По-бързи и леки са качествата, които много от нас търсят от колата, лаптопа и тялото си, когато бягаме маратон. Те също са ценени атрибути на серумите за грижа за кожата – леки, бързо абсорбиращи се течности, използвани като алтернатива или в допълнение към кремове или лосиони.
Най-голямата разлика между серум и крем или лосион е това, което формулата не включва. Серумите не съдържат хидратиращи или херметически съставки като вазелин или минерално масло, които предпазват водата от изпаряване. Те също така съдържат по-малко смазващи и сгъстяващи агенти като ядки или семена. Повечето серуми са на водна основа, като изобщо избягват маслата.
Серумите са най-добрия избор на много професионалисти в грижата за кожата, включително Никита Уилсън, козметичен химик и вицепрезидент по изследвания и иновации в Englewood Lab. Уилсън избира серум вместо крем за собствения си режим вкъщи: “Той работи по-добре за моята мазна кожа и има всички съставки, от които се нуждая.”
Естетикът Вероника Бартън-Шварц, собственик на Центъра за грижа за кожата и тялото в Малибу Калифорния, която работи с известни личности като Оливия Нютон-Джон, Сузани Съмърс и Шер също е фен на серумите. “Мисля, че всеки прави лоша услуга на кожата си, ако няма страхотен серум.”
“Красотата на серума е, че по-голямата част от течността се елиминира,” казва Уилсън, “така че това, което ви остава, е висока концентрация на активни съставки.” Серумите съдържат най-мощната доза анти-стареещи съставки – антиоксиданти, пептиди и оцветители за кожата като койева киселина. „Те са истинските работещите продукти на всяка продуктова линия“, казва Уилсън.
Серуми цени и ползи
Тъй като активните съставки са по-скъпи от сгъстителите, серумите са и най-скъпият продукт в много линии за грижа за кожата. Но когато се прилага правилно, серумът трябва да стигне за месеци. Много марки се предлагат в бутилки с помпа или имат апликатори с капкомер, за да дозира само малкото количество, от което се нуждаете.
Тези няколко концентрирани капки са супер ефективни. Серумите са направени от много малки молекули, така че кожата ги абсорбира бързо и дълбоко. “По-дебелите и тежки съставки в кремовете образуват бариера върху кожата ви”, казва Уилсън. “Това е чудесно за задържане на влагата, но може и да блокира активните съставки. Без тези пречки активните съставки на серума проникват по-бързо и по-ефективно в кожата ви.” Така, че използвайте серума си преди да нанесете крем или най-добре вечер преди лягане.
Д-р Джесика Ву, д-р Санта Моника, Калифорния, дерматолог и автор на „Нахрани лицето си: по-млада, по-гладка кожа и красиво тяло за 28 вкусни дни“, препоръчва серуми на много от пациентите си. “Те са чудесни за хора с мазна кожа“, казва тя, “или за онези, които предпочитат лекота в продуктите за грижа за кожата им. Серумите имат немазен завършек и не оставят след себе си лепкави следи.”
И все пак серумите не са за всеки. Ву казва, че течната или гелообразна текстура на серума може да е лоша за хората с хронични кожни заболявания като екзема или розацея, които отслабват кожната бариера. При тези хора серумите могат да проникнат твърде бързо, причинявайки дразнене.
Други се нуждаят от хидратация, която осигурява богат дневен или нощен крем. „Ако имате зряла или суха кожа, не можете да се измъкнете само с помощта на серум“, казва Уилсън. Вместо това тя препоръчва серум като добавка към вашия режим за грижа за кожата, поставен преди вашия хидратиращ крем. “Има много ползи от серумите, от изглаждане на фините линии до намаляване на старчески петна, които не можете да постигнете с други продукти”, казва тя.
Как да прилагаме серум
Как да добавите серум към ежедневната ви рутинна програма за красота? Ето как да приложите тези леки еликсири за максимален ефект.
1. След като почистите лицето си, нанесете количество серум с размер на грахово зърно, като го потупвате равномерно върху кожата с пръст.
2. Ако имате чувствителна кожа, изчакайте 10 до 15 минути след измиване на лицето си, преди да използвате серум. „Когато кожата ви е влажна, прилагането на продукт на водна основа е по-вероятно да доведе до дразнене“, казва дерматологът Ву. „Оставянето на кожата ви да изсъхне напълно забавя проникването.“
3. Не е нужно да пропускате хидратиращия крем, който обичате. Просто потупайте първо серума си, за да не бъде блокиран и да проникне в кожата ви и изчакайте да попие.
Става въпрос за жени. Става въпрос за красота. Време е.
Присъединете се към нашия имейл бюлетин за нови видеоклипове, съвети за грижа за кожата, кодове за отстъпки и много други!
Благодаря за споделената информация. Информативна статия!